Історія Державного навчального закладу Скалатського професійного ліцею сягає початку 60-х років минулого століття.
Наказом Львівського міжобласного управління профтехосвіти №69 від 14.02.1963 року в м. Скалаті Тернопільської області було створено училище механізації сільського господарства №21для підготовки спеціалістів сільського господарства. Навчальний корпус тоді розмістився в приміщенні колишнього райвиконкому, лабораторний корпус, виробничі майстерні, гуртожитки, їдальня – в інших адміністративних будинках.
Перших 300 учнів, майбутніх трактористів широкого профілю з дво- та однорічним терміном навчання, з 1 жовтня 1963року розпочали літопис під керівництвом Клавдії Дмитрівни Яганової – тодішнього директора училища. Фесюн Семен Гнатович та Бакало Григорій Андрійович були заступниками директора навчального закладу, а Миськів Костянтин Дмитрович – старшим майстром. Навчання молодих спеціалістів здійснювали викладачі: Мінченко Юрій Семенович, Коцюбинський Йосип Павлович, Даньків Михайло Іванович, Голик Зоя Іванівна, Голь Маркелій Іванович, Дацків Павло Михайлович, Ковальчук Павло Панасович, Голик Михайло Іванович.
13 травня 1964року Скалатське училище №21 було реорганізоване в сільське професійно-технічне училище №11.
На початку 80-х років поряд з професією тракториста училище розпочало підготовку електриків, зв'язківців, електрогазозварників. Одночасно на його базі проводили перепідготовку на новітню техніку та вивчали нові технології виробництва. З року в рік збільшувався контингент учнів.
З переходом у підпорядкування Тернопільського обласного управління профтехосвіти в 1978 році училище перейменовано в сільське професійно-технічне училище №3.
У 80-х роках поряд з робітничими професіями учні почали здобувати середню освіту, збільшився викладацький склад, зросла матеріальна база. 17 вересня 1984 року училище перейменовано в середнє професійно-технічне училище №23.
У 1985 році з введенням в дію нових майстерень та адміністративно-господарського корпусу училище значно розширилося. Навчання учнів спрямовувалося за новими спеціальностями: кухар-кондитер, радіомеханік, електромонтер сільської електрифікації та зв'язку, бухгалтер підприємств сільського господарства.
З 90-х років училище працює над освоєнням багатопрофільних професій, а саме: тракторист-машиніст, слюсар з ремонту с/г обладнання, водій автомобіля категорій «В» і «С», кухар-кондитер.
Наказом Міністерства освіти і науки,молоді та спорту України, від 18.07.2012р. «Про удосконалення механізму управління професійно-технічною освітою та фінансового забезпечення» змінено тип і найменування професійно-технічного училища № 23 м.Скалат Тернопільської області у Державний навчальний заклад «Скалатський професійний ліцей».
На сьогодні навчальний заклад проводить підготовку кадрів з таких професій: на базі неповної середньої освіти (9класів):
- слюсар з ремонту автомобілів, тракторист-машиніст с/г виробництва, водій автомобіля категорій «С1»
- кухар-кондитер.
Проектна потужність навчального закладу 400 учнів. Загальна площа приміщень складає 6178 кв. м.
На території ліцею розташовані 3 корпуси, де обладнано навчальні кабінети, майстерні, лабораторії, їдальня на 120 посадочних місць, спортивний зал площею 36кв.м., інші приміщення для гурткової, секційної та позаурочної роботи з учнями. У навчальному закладі є також бібліотека з читальним залом, медичний пункт, гуртожитки, власна котельня, полігон. В розпорядженні ліцею перебуває учбове господарство, яке має 50 га орної землі, критий тік, зерносклад, фермерські приміщення.
На теренах ліцею трудиться педагогічний колектив висококваліфікованих спеціалістів, викладачів та майстрів виробничого навчання, порядок у гуртожитку забезпечують вихователі.
В ліцеї сформувались стійкі традиції – проведення конкурсів, виставок, квестів, тематичних вечорів, зустрічей з цікавими людьми.
3 2016 року діяльність освітнього закладу очолює Надія Бабійчук. Під її керівництвом зміцнилась та оновилась матеріально-технічна база, завдяки чому навчання та професійна підготовка здійснюється на рівні вимог педагогічної освіти та основ сучасних технологій і матеріалів.
За 60-річну діяльність навчальний заклад дав путівку в життя понад 16657 молодим людям.
Ми живемо у вік шалених швидкостей та інновацій. Змінюється обличчя міста, назва навчального закладу, педагогічний колектив та учні, проте незмінним залишається завдання, поставлене в далеких 60-х роках минулого століття: підготовка кваліфікованих робітників для галузей економіки.